Jdi na obsah Jdi na menu

Mé počátky s veganstvím

4. 2. 2018

 

JAK TO VŠECHNO ZAČALO?vegan-icon.jpg

 

Jednoho dne v rámci hodiny ekologie na Obchodní akademii v Trutnově, kam jsem rok chodil, než jsem přestoupil na zdrávku, nám pan učitel Mgr. Vladimír Kudyn (skvělý člověk na kterého doteď rád vzpomínám) pustil dokument Pozemšťané (Earthlings), a to byl ten první impuls. Nyní jsem již téměř čtyři roky veganem.
 

 

Bylo to poprvé, co jsem se životnímu stylu, který většina z nás považuje za normální, v pořádku a nezbytný, podíval za plentu. Veganem jsem se tehdy nestal, avšak ta myšlenka ve mně byla. Na veganství jsem přešel asi o rok později, když jsem byl v druhém pololetí prvního ročníku na zdrávce . Do té doby jsem se ale o etickou stránku stravování zajímal, a jelikož jde o něco úzce spjatého s ekologií, tak i do té jsem začal pronikat a zajímat se o ni.
 

JAK SE MI DAŘILO?
 

Někdo se třeba v delším časovém horizontu stravuje vegetariánsky a pak postupně přejde na veganství. U mě tomu tak nebylo, protože ten etický problém je velký i v mléčném a vaječném průmyslu  a nepřišlo mi fér bojkotovat pouze masný průmysl a zbytku si nevšímat. Upozorňuju, že zde nechci znevažovat vegetariány, protože jsou součástí komunity lidí, která pro etiku a ekologii svým životním stylem dělá také hodně.
 

Začátky nebyly zrovna jednoduché, nejtěžší bylo vydržet nátlak lidí kolem, kteří na mě najednou začali pohlížet s pohrdáním, mé rozhodnutí pro ně bylo směšné a byli toho názoru, že si zničím zdraví, nebo že to vůbec nevydržím a vrátím se zpátky ke konvenčnímu stravování. Bylo těžké a vlastně zbytečně jim něco vysvětlovat, byl jsem za blázna. Zpočátku jsem to těžce vstřebával, ale nakonec tyhle pochybnosti ostatních mě o to více posílily. Teď už najíždím na čtvrtý rok, jsem zdravý a mám se dobře – už jen díky tomu že si jdu za svým a dělám to, co považuji za správné.
 

Co se týče stravování, trochu jsem v tom zpočátku bloudil. Člověk si může dopředu nastudovat, co jíst, dohledat si recepty aj., ale stejně se v tom trochu zamotá a občas neví. Vzpomněl jsem si na ty časy, kdy jsem musel číst etikety potravin, abych si byl jistý, zda je opravdu můžu jíst. Teď už mám přehled a můžu na to nostalgicky vzpomínat. Čím dál víc mě však nyní zajímá nutriční stránka tohoto výživového směru a snažím se vzdělávat ve veganství v různých oblastech stravování, ať už ve sportu, redukci tělesné hmotnosti nebo dětského stravování aj.
 

A CO DÁL?
 

Chtěl bych se zasadit o větší propagaci vegetariánství a veganství ve společnosti, vzbudit v lidech zájem o zodpovědnost za následky, kterých se svým stravováním dopouští. Do budoucna se věnovat např. přednáškové činnosti, vytvářet různé projekty a edukovat všemi dostupnými prostředky, bez nátlaku, přátelským způsobem a zcela otevřeně. Také být dostatečně informovaný (hlavně o mýtech a lžích, které se ve veg. komunitě dokážou snadno šířit a automaticky brát jako pravdivé), abych mohl lidem podávat správné informace ohledně správného stravování.