Jdi na obsah Jdi na menu

Veganství

4. 1. 2018

 

"Proč se vegan nikde dlouho nezdrží? Protože, by mu zvadla večeře."
 

Chci ti v několika oddělených článcích umožnit náhled do veganství, jaké jsou mé názory v jednotlivých oblastech, ukázat, že vegani nežerou jen luční kvítí a pokud je to pro tebe nové a máš pochybnosti, tak tě jich zbavit a vzbudit alespoň trochu zájem, protože je to životní styl, který má co nabídnout.

 

DEFINICEVeganský muž nikdy nenechá svou dívku jít spát hladovou nebo nadrženou
 

Veganství je životní styl (pro někoho pouze výživový směr), kdy člověk ze svého jídelníčku vyřadí potraviny živočišného původu (maso, mléko, vejce, někdo i med aj.) a stravuje se rostlinnými potravinami ze skupiny obilovin, pseudoobilovin, luštěnin, ořechů, semen, ovoce, zeleniny, hlíz a hub.

Nejde však jen o jídlo, ale třeba i o oblékání (eticky založený vegan nebude nosti kožené věci, ale i zde jsou určité vyjímky, ke kterým se jednou dobereme)

 


ETICKÉ DŮVODY

Aneb můj důvod. Člověku se nelíbí, nepříjde mu správné nebo se mu příčí akt zabití z důvodu vlastní obživy a využívání jiného života k jeho osobnímu užitku. Mimo to bývají problémem podmínky, ve kterých hospodářská zvířata žijí, dále pak celý mechanismus, který živočišnou "výrobu" doprovází a je nevyhnutelný, čili nelze se zcela zbavit etického problému ať se to může zdát (eko-farmy, bio-chovy).

Pro prvotní uvědomění mi tehdy postačil dokument Earthlings (Pozemšťané) (ČSFD), který bych ti doporučil zhlédnout. První část filmu se zcela netýká hospodářských zvířat, ale domácních mazlíčků. Přesto je však dost zajímavá a poučná.


offset_comp_23479.jpg
 

ZDRAVOTNÍ DŮVODY

Někdo je toho názoru, že veganská strava je zdravější, než ta běžná. Osobně toho názoru nejsem a věřím, že i smíšená strava může poskytnout skvělé zdraví. V obou případech však musí platit to, že strava je vyvážená a dodává organismu vše potřebné. Naproti tomu jsem toho názoru, že běžný strávník by se měl veganstvím, nebo alespoň vegetariánstvím, inspirovat a převzít do svého jídelníčku určitá jídla a potraviny a omezit konzumaci těch živočišných na přijatelnou hranici (mít např. každý den porci masa rozhodně není nic dobrého).

Hodně veganských sportovců si ale chválí rychlejší potréninkovou regeneraci aj., což ale nemohu posoudit vzhledem k tomu, že jsem se sportu dříve vůbec nevěnoval a veganem jsem už necelé čtyři roky - nemám s tím prostě zkušenost a nebudu asi nikdy schopný objektivního porovnání sám na sobě.

I přesto, že se domnívám, že veganství nemusí být nutně zdravější než běžná strava, jsem toho názoru, že je výhodnější. Ale o tom si povíme jindy.


veganhealthprofessionals.jpg

 

 

 

 EKOLOGICKÉ DŮVODY

Zatím jsem se osobně nesetkal s někým, kdo by se stal veganem čistě z ekologických důvodů. Většinou přišly nejdřív ty etické, určité pohnutí svědomím a v návaznosti na to teprve přišlo větší ekologické cítění a důvod číslo dva byl na světě. Běžná strava je při dnešním počtu lidí na zemi (a jejich konzumnímu životnímu stylu) pohromou a lidstvo si svým jídelníčkem pod sebou podřezává pomyslnou větev. Více za mě řekne dokument Cowspiracy (ČSFD). A jestli se ti nechce zhlédnout celý dokument (ale aspoň to zkus), můžu ti z něj nabídnout menší výcuc.

cowspiracy.jpg

 

 

 

 


 

 

VIZE HUBNUTÍ

Toto se týká hlavně žen, převážně těch, které si libují v různých časopisech o hubnutí. Vegetariánství a veganství je v dnešní době trend a pomalu proniká do podvědomí všech. Bohužel ne vždy tím nejlepším způsobem. Propagace veganství jako redukční diety je dle mého chyba, protože i vegan může být pěkný špekoun při nedodržování zásad optimálního stravování. Ano, na veganství se dá hubnout, ale to i na běžné stravě, takže dělát z veganství dietní zázrak je bullshit, který neinformovanému člověku může uškodit. Takže pokud chceš hubnout přes veganství, chválím, ale pro své zdraví si zjisti zdroje potřebných živin a základní mechanismy redukční diety.

Stále je tu pravidlo poměru přijaté energie z jídla ku energii, kterou vydáš (nemluvě o mnoha jiných faktorech). Může stát, že s přechodem na veganství zhubneš bez přemýšlení nad výběrem potravin a řekneš si "wau, ono to funguje", ale jakými pochody ve tvém těle to nastalo už nevíš, respektive Ti třeba nedojde, že jsi náhodou zvolil potraviny s nižší energetickou hodnotou oproti tomu, co jsi dříve konzumoval, nižším glykemickým indexem, vyšším podílem vlákniny atd. a tak jsi třeba zhubnul na tucích, ale v horším případě si neohlídaš množství přijatých bílkovin a pestrost jejich zdrojů a zhubneš na svalové hmotě, což není to, co by jsi v případě diety chtěl a z dlouhodobého hlediska si můžeš hodně uškodit.

Také se může stát, že začneš jíst právě potraviny bohatší na energii a váha půjde nahoru.

Před každou změnou stravování je vhodné znát například základní mechanismy svého těla, mít přehled o energetické hodnotě dané potraviny, základních živinách a celkové kvalitě potravin (rozlišit průmyslově zpracovanou potraviny od té, kterou konzumujete v téměř prvotní a nejzdravější formě).

 

tape-measure-1860811_960_720.jpgMÓDA

Jak jsem již psal výše - je to trend a člověk to může chtít zkusit z prosté zvědavosti. Tady opět pozor na neznalost určitých zásad stravování.

Pro mnoho lidí je veganství cesta do neznáma a je potřeba vědět, jak si neublížit. Je to jako se vším novým, do čeho se v životě pustíš.

Představ si, že se rozhodneš začít potápět někde v Atlantiku, ale nevíš, že s sebou musíš mít kyslíkovou bombu - extrémní, ale trefné.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář