Jdi na obsah Jdi na menu

Nimai Delgado

10. 5. 2018

 

Před necelým půl rokem jsem na Facebooku narazil na video od bodybuilderů Jona Venuse a Nimaie Delgada ohledně veganství a budování svalové hmoty, z nichž mě zaujal především Nimai, o kterém se můžeš dočíst z mnou přeloženého článku z webu greatestphysiques.com. Nimai je pro mě jedním z mnoha inspirativních veganů, kteří tím co dělají, vyvracejí mýty o veganské stravě.

Přeju ti příjemné čtení!

 


NIMAI DELGADO

nimai-delgado.14.jpg

Nimai Delgado je Americký profesionální Men’s Physique bodybuilder a veganský sportovec. Nimai býval vegetariánem po celý svůj život, avšak v roce 2015 přešel na 100% veganskou stravu.

Co odstartovalo Nimaiovu osobní misi za cílem zůstat zdravý a fit? Vlastně se z toho stalo plně rozvinuté hnutí, které edukuje lidi v tom, jak je možné nabrat svalovou hmotu a udržet si "vyrýsovanost" na rostlinné stravě.

„Zastávám postoj proti násilí, utrpení a smrti nevinných živých bytostí. Pomáhám lidem pochopit, uvědomit si, a zjistit, že je možné dostat své tělo na jeho fyzický vrchol a soutěžit proti elitním sportovcům, když žijete veganským životním stylem.“

Nimai nyní využívá přítomnost na sociálních médiích k šíření své zprávy o veganském životním stylu, kam to jen lze – zde je jeho příběh:

nimai-delgado.11.jpg

"Naučme se jak hledat odpovědi uvnitř sebe, ne na povrchu. Trénováním VŠÍMAVOSTI se můžeme dostat pod kůži tomu jak/proč cítíme a jakmile to identifikujeme, můžeme udělat změnu. Ale nejprve se musíte naučit jak zklidnit mysl a dávat si pozor na tyto pocity!“

CELÉ JMÉNO: Nimai Delgado
NÁRODNOST PROFESE ÉRA
Američan strojní inženýr,
Men's Physique IFBB Pro,
Online fitness kouč

2010

 

nimai-delgado.05.jpg

„Co tě motivuje? Věřím, že spousta z nás zapomněla hledat hluboko uvnitř sebe k nalezení toho, co nás opravdu motivuje. Už od mala nám říkají, abychom vyrostli a našli si dobře placenou práci ke koupi hezkých věcí. Ale zřídkakdy nás učili následovat své srdce a dělat to, co nás činí nejšťastnějšími.“

Úspěchy

2015

 • Fresno Classic, NPC, Men's Physique Class C, 2. místo
 • Fresno Classic, NPC, Men's Physique Novice Class C, 1. místo

2016

 • Grand Prix Championship, NPC, Men's Physique Class B, 2. místo
 • Fresno Classic, NPC, Men's Physique Class C, 1. místo
 • USA Championship, NPC Men's Physique Class C, 1. místo - získána Pro karta
 • Sacramento Pro, IFBB Men's Physique, 6. místo

2017

 • Hawaii Pro, IFBB Men's Physique, 8. místo
 • San Jose Pro, IFBB Men's Physique, 5. místo
 • Vancouver Pro, IFBB Men's Physique, 7. místo

nimai-delgado.08.jpg

„Život se stává jasnějším, když máte určitý záměr. Váš záměr Vás neustále inspiruje a poskytuje nezbytnou motivaci k práci pro naplnění."

ŽIVOTOPIS

Vegetariánem od narození

Nimai Delgado se narodil v Jižním Mississippi a byl vychován jako vegetarián svými hinduistickými rodiči.

„Oba dva moji úžasní rodiče konvertovali k hinduismu a byl jsem vychován se silným smyslem pro soucit. Jak jsem rostl, má strava byla vždy z 95% veganská, s výjimkou mléčných produktů."

Spolu s Nimaiovou zdravou stravou byl též aktivní a fit již od brzkého věku. Účastnil se sportovních a dalších mimoškolních aktivit, které zanechaly jeho sílu a vytrvalost na vysoké úrovni; budujíce základy pro jeho cestu světem fitness, kterou později zahájil.

Přechod na veganství

V roce 2015 se Nimai rozhodl přejít z vegetariánství na veganství. Vyškrtal všechny mléčné výrobky, vejce a ostatní živočišné produkty z jeho jídelníčku a stal se 100% veganem.

Nimaiův důvod pro toto rozhodnutí byl prostý – chtěl žít tím nejzdravějším životním stylem, kterým je možné žít, zakládajíc jeho stravu na nezpracovaných a rostlinných potravinách.  Dalším důvodem, proč se Nimai chtěl stát veganem, bylo rozšířit vědomí o zdravotních a stejně tak i o ekologických benefitech tohoto životního stylu.

Zde Nimai vysvětluje více o tom, proč se chtěl stát veganem;

„Rozhodl jsem se, že nechci jen žít jako vegan, ale také jsem chtěl pomoci rozšířit vědomí o tom, jak se stát nejlepší verzí sebe samotného ruku v ruce s tímto životním stylem.“

nimai-delgado.10.jpg

Hvězda fitness na vzestupu

Skrze jeho cestu jakožto vegan Nimai tvrdě trénoval v posilovně, aby stvořil tělo, které reprezentuje jeho životní styl. Chtěl ukázat lidem, jak je možné živit se rostlinnou stravou a být stále svalnatý a vyrýsovaný – využívajíc sebe jako vzor.

V průběhu let se Nimai stal úspěšným ve svém záměru – přibral velké množství svalové hmoty jezením obilnin, fazolí, avokád, luštěnin, salátů a ostatních veganských jídel; dokazujíc každém jak rostlinná strava může být efektivní v budovaní svalové hmoty, stejně jako jakýkoliv jiný druh stravování.

Ale Nimai se zde nezastavil. Posunul vše o stupínek výše a stal se soutěžícím v kategorii Men’s Physique.

Koncem svého prvního roku soutěžení na bodybulidingovém pódiu Nimai vyhrál několik soutěží, zahrnujíce NPC USA Championship, což ho učinilo IFBB Pro bodybuilderem.

Nimai Delgado dnes

Nimai dále vynakládá úsilí ve věci propagace veganského životního stylu a aktivního života.

Doufá, že s takovýmto příkladem inspiruje co nejvíce lidí lze k tomu, aby jejich strava a životní styl byly jak zdravé, tak ekologicky šetrné.

nimai-delgado.03.jpg

TRÉNINK

Pokud jde o nabírání svalové hmoty, Nimai má rád velký objem ve svém tréninku. Cítí, že děláním spousty sérií a opakování v kombinaci s velkými vahami vyvolává největší stupeň svalového růstu.

Tak jako tak, když se připravuje na bodybuildingovou soutěž, jeho tréninková rutina se trochu mění. V tomto období snižuje objem svého tréninku a také snižuje váhy.

Nimai toto dělá hlavně proto, aby se vyhnul svalovému zranění, protože jak se snaží snižovat množství tělesného tuku, činí své tělo více náchylné ke zraněním.

nimai-delgado.12.jpg

Nimaiův trénink rukou

Když jde o nárůst hmoty, Nimai následuje svůj vlastní princip, kdy začleňuje vysoké množství objemu s užíváním těžkých vah. Také využívá princip postupného přetížení říkajíc; „Dělám 4 série každého cviku a mé opakovací rozpětí je 12/10/10/8 se zvyšováním váhy v každé sérii.“

Cviky: *

 • bicepsové zdvihy obouruční činky
 • bicepsové jednoručky v sedě
 • bicepsový zdvih na Scottově lavici
 • jednoruční bicepsové kladkové přítahy
 • tricepsové stahování kladky
 • bench s úzkým úchopem
 • tricepsové zdvihy za hlavou s EZ činkou v leže (skullcrushers)
 • zapažování v předklonu pro triceps (kickbacks)

nimai-delgado.09.jpg

„Ačkoliv veganská pizza není tou nejzdravější veganskou volbou, mám rád vyvážený život a občas uspokojuji své chutě. Je důležité vědět, že jeden kousek pizzy vás neučiní tlustým, stejně tak jako že vás jeden salát neudělá hubeným.

Raději uspokojuji svoje chutě, než abych kompletně eliminovat určitá jídla ze svého jídelníčku a po nějaké době tak vykolejil a začal se nekontrolovatelně přežírat.“

VÝŽIVA

Přechod z vegetariánství na veganství

Když byl Nimai vegetarián, jedl z 95% rostlině založenou stravu spolu s konzumací živočišných produktů, jako jsou vajíčka a sýr.

Ale jakmile přešel na plně veganskou stravu, nezbylo zde žádné místo pro živočišné produkty. Nimai tvrdí, že přechod pro něj nebyl obtížný, jediný menší problém byl ohledně sýru na pizze, který již nemohl nadále jíst.

Každopádně existují veganské sýrové alternativy. Nimai se rychle přizpůsobil svému novému životnímu stylu a pokračoval ve stravování a tréninku bez jakýchkoli problémů.

nimai-delgado.02.jpg

„Jsi to, co jíš“

Nimai pevně věří v tvrzení „jsi to, co jíš“. Podle jeho názoru je zde velká souvislost mezi jídlem, které jí, a tím jak vypadá a jak se cítí.

Z tohoto důvodu si Nimai zvolil jíst jen ta nejzdravější jídla  zahrnujíc tmavě zelenou listovou zeleninu, celozrnné obiloviny, fazole, atd.

Soja a hormony **

Nimai věří, že zvýšená hladina estrogenu u mužů, kteří jedí soju, je pouhý mýtus.

Tvrdí, že soja je zcela neškodná pro mužské hormony a ve skutečnosti je jedním z nejlepším zdrojem rostlinných bílkovin.

Nimai též zmiňuje, že „soja obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a je velmi kvalitním zdrojem bílkovin.“ Dále pokračuje; „Ve skutečnosti se u soji ukázalo, že snižuje pravděpodobnost některých typů rakoviny u mužů.“

nimai-delgado.04.jpg

Stravování během rýsování

Když se Nimai snaží vyrýsovat na soutěž, jí denně šest jídel, z nichž každé z jídel má tento trojpoměr:

 • 35 g bílkovin
 • 15 g sacharidů
 • 11 g tuku

Nimai říká, že je oukej, když se dostane o pár gramů nad nebo pod cílený trojpoměr na daný chod, pokud je jeho celkový denní příjem v souladu s jeho cíly.

Příkladem jednoho takového jídla by bylo:

 • 1 balíček „veganského kuřete“
 • 1 avokáda
 • 2-3 hrstky špenátu (Nimai nikdy nepočítá přesnou váhu zeleniny. Vždy se snaží dostat do sebe co nejvíce zeleniny to jde, protože má malo kalorií a je bohatá na vlákninu)
 • 1 střední žlutá cuketa
 • 1 střední zelená cuketa
 • citronová šťáva a balzamikový ocet jakožto salátový dressing

nimai-delgado.07.jpg

Nimaiovo oblíbené veganské jídlo

Nimaiovým oblíbeným veganským jídlem je čerstvé avokádo na toastu. Běžně si ho dává ke snídaní, protože je bohaté na tuky a sacharidy, které mu dávají energii k započetí dne.

 • 1 celé avokádo
 • 2 plátky celozrnného toastu
 • 2 plátky rajčat
 • trocha olivového oleje a balzamikového octa
 • oregano

nimai-delgado.06.jpg

Vzory a vlivy

Nimai čerpá inspiraci k tomu, aby stále vedl k veganství, od svým fanoušků a každého, kdo věci vidí podobně.

Jeho následovatelé, stejně tak jako ostatní fitness inspirující osobnosti, které propagují zdravý a aktivní životní styl, jsou všechno lidé, kteří k Nimaiovi Delgadovi vzhlíží. Používá jejich příběhy úspěchu jako motivaci ke svému snažení – jak ve fitness, tak v životě.

nimai-delgado.01.jpg

„Vždy bych byl raději pasem plným známek než kupou materiálních věcí, které nepotřebuji. Nejspíše zapomenete na támhlety boty, které jste si jednou koupili, ale garantuji vám, že nikdy nezapomenete na ten jeden západ slunce, který jste sledovali z vrchu hory v cizí zemi. Sbírejte zkušenosti. Ne věci.“

Čemu se můžeme od Nimaie Delgada naučit

Pokud je něco, co nám Nimai Delgado ukázal, tak to, že nemusíte dělat to co dělají všichni ostatní, aby byli úspěšní.

Spousta lidí o Nimaiovi pochybovalo na jeho cestě stát se IFBB Pro bodybuilderem jako vegan. Lidé tvrdili, že zde není žádná možnost dostat se tak daleko na rostlinné stravě, ale dokázal, že se všichni mýlili tím, že dosáhl všech cílů, které si stanovil.

Z toho všeho vyplývá, že byste měli usilovat o své cíle beze snahy kopírovat to, co dělají ostatní. Soustřeďte se na svou vlastní cestu a buďte sami sebou – stejně tak jako Nimai Delgado.


 

Doufám, že se ti článek líbil, případně tě příjemně namotivoval. Takových článků bych chtěl přeložit více, takže pokud máš tip na nějakou zajímavou osobnost z veganského nebo vegetariánského světa, můžeš mi napsat.

Pokud tě Nimai zaujal tak, jako mě, můžeš sledovat jeho profil na Instagramu, kde je aktivní téměř každý den.

* Názvy cviků se mi z angličtiny do češtiny špatně překládají, takže se omlouvám za případnou chybu, snažil jsem se najít české ekvivalenty a co jsem našel, to jsem použil, případně si můžeš cviky dohledat podle původního názvu v originálním článku.

** Tady bych dal pozor na rozdíl mezi Nimaiovým názorem a realitou, protože soja sice může obsahovat veškeré aminokyseliny, ale stále je zde otázka jejich vzájemného poměru, dále bych si zachoval skeptický pohled ohledně jeho názoru na souvislost mezi sojou a vlivem na rakovinu.