Jdi na obsah Jdi na menu

Osobní vize

16. 3. 2018

 

Jsou věci, o kterých člověk ví, ale časem se z mysli vytratí a je potřeba se k nim vracet. Před pár dny, když jsem byl opět v Praze na škole, jsem si s sebou vzal knihu Konec Prokrastinace od Petra Ludwiga, abych si ověžil v mnoha věcech paměť. Pomohlo mi to v jedné věci - vytvořit konečně svou finální verzi osobní vize.
 

CO JE TO OSOBNÍ VIZE?

Osobní vize je jedním ze základních pilířů správného směřování v tvém životě. Od ní by se měla odvíjet tvá cesta životem. Osobní vize je odpovědí na otázku, čemu by ses chtěl během svého života věnovat. Zaměřuje se na činnosti, ne na výsledky. Zaměřuje se na cestu, ne na cíle.

Je to jakési vodítko - ukazatel. Bez toho, aniž bys věděl, kam chceš směřovat, si těžko nastavíš své priority a bude těžké na nich makat. Její tvorba chce čas, já svou první nefinální verzi sepsal asi před půl rokem, ale nebyla kompletní a už vůbec jsem se k ní nevracel, což byla chyba. Je důležité si ji neustále připomínat a být si tak vědom sebou určené cesty životem. Jak jsem říkal, je to ukazatel - takový, bez kterého se můžeš snadno ztratit.

Knížka poskytuje hezký návod, jak si takovou vizi sepsat (mimo toho), ale nepíšu to, abych tě seznámil s knížkou, ale abych tě namotivoval k tomu udělat si nějaký ten čas jen pro sebe (pár hodin, celé odpoledne, den,...) a zkusil se prostě zamyslet nad tím, čemu se opravdu chceš v životě věnovat. Určit si, co by tě s největší pravděpodobností naplňovalo a uspokojovalo. Nezaměřuj se ale na cíle, zaměřuj se na činnosti (např. namísto "vyhrát sportovní soutěž" by to mělo být "věnovat se sportu" apod., jistě mě chápeš). Cíle si samozřejmě během života plnit budeš, ale ty tě nikdy nedokážou natrvalo uspokojit oproti tomu, když se budeš věnovat tomu, co tě baví. Své cíle ber vždy a pouze jako milníky - znamení, že jdeš tím správným směrem, že kráčíš stále po své cestě a nevybočuješ z ní.

Chci ti pro inspiraci ukázat svoji v naději, že tě pošoupne k tomu, sepsat si tu svou a podle té se řídit. Může se samozřejmě během života měnit, ale její základ s největší pravděpodobností zůstane stejný.

Až ji budeš mít hotovou, neboj se o ní mluvit, neboj se ji sdílet s ostatními a nenech si do ní kecat, nenech se od někoho vysmát. Je to tvůj život a jen ty bys měl nejlíp vědět, kam v něm chceš směřovat, jak ho chceš prožít. Ukaž ostatním, že tohle jsi ty, takový jsi a tohle chceš ve svém životě dělat. Není žádný racionální důvod, proč bys to nemohl udělat. Nikdo nemá právo ti určovat něco jiného, než si určuješ ty sám. Sdílením své vize mezi svými známými si hlavně přivíráš zadní vrátka. Je totiž strašně snadné a pohodlné schovávat se v davu, být šedá myš, která jak rychle vykoukne, tak se rychle ztratí. Já mám ale takové svoje heslo:

 

"Kdo nevykoukne, neprokoukne."

 

Neboj se být tím, kdo jsi a neboj se dát najevo, čeho chceš v životě dosáhnout. Teď ti ale přeju (doufám) příjemný čtení, proložil jsem ji několika citáty, které pro mě mají hloubku a rezonují se mnou, a kdo ví, třeba se naše vize někde protnou. Budeš-li cítit, že si máme co říct, neboj se ozvat, třeba si i hezky pokecáme.

28928763_1616781401772225_497048749_o.jpg
Pražská pohoda


MOJE OSOBNÍ VIZE

Mám vizi, že život prožiju naplno, že nezůstanu po celou dobu jeho trvání na jednom místě, ale že okusím co nejvíc budu moct.

"Jdeme-li s davem, dojdeme maximálně tam, kam šel ten dav.
Pokud ale umíme dav opustit, dostaneme se na místa, kde nikdo nikdy nebyl."

Albert Einstein

Chci poznávat různá místa, kultury, způsoby života, filozofie, lidi a učit se novým jazykům.
Vést fyzicky aktivní život, věnovat se pěší turistice a sportovat. Zkoušet různé sportovní disciplíny a nacházet v nich zalíbení a překonávat své limity.
Věnovat se ohleduplnému a etickému přístupu k životnímu prostředí a ostatním žijícím tvorům. Věnovat se zdravému životnímu stylu, veganství, snažit se o jeho propagaci a stejně tak s ekologií a zero waste.
Učit se stále novým věcem - technologiím. Nezůstat pozadu a přizpůsobovat se novým vymoženostem, učit se využívat vše nové a užitečné, co pokrok doby během mého života přinese.
Neustále hledat způsoby, jak se někam posunout a ty způsoby, mnou nabyté know-how, předávat ostatním lidem, aby mohli též prožívat to, co já. Aby měli ty možnosti, aby viděli tu cestu a aby se po ní nebáli kráčet.

"Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod."
Jan Werich

Poznávat se s lidmi, kteří jdou nebo chtějí jít podobnou cestou, vytvářet silná a upřímná přátelství, která budou někam směřovat a budou si vzájemně prospěšná.
Stát se součástí, nebo dát dohromady, uskupení lidí, které chce dát ostatním lidem šanci a možnost užít si
to nejcennější - čas, který v životě máme.

"Buď změnou, kterou chceš ve světě vidět."
Mahátma Gándhí

Být kritický sám k sobě - uvědomovat si, že jakékoliv mé stanovisko či názor se může později ukázat, jako mylné.
Být si vědom rozličnosti názorů a povah. Uvědomovat si rozdílnost osobností a podle toho k lidem, se kterými se setkám, přistupovat.
Respektovat cizí názory a rozhodnutí, avšak poukazovat na jiné možnosti.
Nebýt tím, co vnucuje, ale tím, co nabízí.
Neustále pracovat na lepší verzi sebe samotného.

"Žít, to je nejvzácnějšií věc na světě, protože většina lidí jenom existuje."
Oscar Wilde

A hlavně nikdy nepřestat snít - vždy být tím snílkem, jako jsem teď.

"Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si to pamatuje."
Kniha Malý princ