Jdi na obsah Jdi na menu

Novoroční jízda

2. 1. 2018

 

Je 5:45 a zvoní budík, který se mi vyjímečně nepodařilo oddálit až na sedmou nebo osmou, jak se mi občas stává, když vím, že nemusím ten den do práce.
 

Studená sprcha, loupnout B12ku, snídaně a černý čaj, roztopit v krbu, zhlédnout web a zjistit, že i v tuhle nekřesťanskou hodinu si ho prohlíží sedm lidí. Pro mě wau, i když to je takový prd.
 

Na kole jsem jel naposledy v létě za spolužáky do trutnovské hospody "Jedničky", což se může zdát jako fajn věc, trochu se zapotit a pak si to vykompenzovat třeba jedním pivem, ale když u toho zvládnete vyhulit čtvrt krabičky, je lepší na to kolo nesedat a zůstat doma. A ještě rok předtím, kdy mě můj kamarád Kuba Míl vytáhl na výlet do Horního Maršova. Ten kluk frčel jak drak a já se potil v závěsu.
 

Je necelých sedm hodin, krb si nehlídám a zjišťuju, že mi to chcíplo, takže žhavé repete a pak už do garáže vytáhnout kolo. Nemotorně ho sundávám z nástěnného držáku a pokládám na zem se vzpomínkou na poučku, že kolo, když už leží, by nemělo ležet na straně přehazovačky. Duše samozřejmě prázdné, zchecknu ventily a koukám, že zadnímu chybí klobouček a ten přední mi nešel zpočátku vůbec rozdělat. Kolo jsem vždy (to je kravina, zní to jako bych to dělal nějak často) nafukoval podle citu. Přifoukl jsem a mačkáním zhodnotil podle své škály o třech veličinách:

1) měkký
2) asi dobrý
3) ty vole, to mi bouchne pod prdelí!

Až dneska mi došlo (s přibývajícími léty jsem očividně chytřejší) , že ta guma má na sobě napsané doporučené huštění od - do určité hodnoty bar, takže jsem se díval na měřák na kompresoru, nahustil aspoň na přijatelné minimum, protože ty duše jsou staré asi sedm let a nerad bych po cestě řešil výměnu, když to vůbec neumím (vis. výbuch pod prdelí)
 

Kolo je ready, jen Lukáš asi ne, protože ve chvíli, kdy je skoro 8:00 mi Messenger ukazuje, že byl naposledy online ve 4 ráno a teď je nejspíš furt tuhej, takže jsem zvědavej, jestli se dnes něco vůbec odehraje.
 

26512951_1540861186030914_1330580107_o.jpg
 

Chvíli před půl devátou je Lukáš vzhůru, já hledám všude možně helmu a řeším co na sebe, vzhledem k zimě a mokru. Řekl jsem si, že když se na běh doporučují vrstvy, tak to bude třeba podobné i u cyklistiky. Takže termotriko, mikina a slabá bunda na vrch a zbytek vyřešen teplákama.
 

Lukáš mě přivítal ve dveřích v triku a trenkách, co víc si přát!
 

U něj doma jsme pořešili následující témata:

  • oblečení
  • doporučená výbava
  • údržba

OBLEČENÍ
 

Dle Lukášových slov se dá dobré cyklistické oblečení, které je i levné, sehnat třeba v Lidlu, i když může mít kratší životnost. Čili pokud chceš jezdit a mít k tomu hadry, tak se dá i ušetřit. Lukáš má doma jeden velký šuplík, kde má obrovskou kupu cyklodresů apod., podívej se sám.
 

26513748_1541035746013458_1947029438_o.jpg

 

Prý je ta fotka hrozná, ale když ono mu to tam tak sluší.
 

Lukáš byl natolik hodnej, že mi pár kusů oblečení věnoval a k tomu i dvě cykloflašky, kterých má plnou bednu.
Jak jsem se domníval před jízdou, tak na kolo v tomhle počasí je ideál dělat si více vrstev. Dále je do tohohle počasí fajn mít i teplejší cyklorukavice, do nichž není velká investice a musím sám uznat, že výhodná, já jsem k němu přijel v takových těch tenkých pletených, který seženeš kdekoliv u vietnamců. Jo a ještě k tomu jsem je měl děravý.
 

DOPORUČENÁ VÝBAVA
 

Tachometr, pumpička, náhradní duše a další věci, jako jsou třeba boty, které se ti přicvaknou na speciální šlapky, které ale momentálně nehodlám řešit, ale pokud by mě cyklistika do budoucna chytla víc, tak by to nebylo na škodu. 
Tachometr je fajn věc, která ti poskytne zpětnou vazbu ohledně tvého tréninku. Tvoji kilometráž celkovou, pak za jeden trip a k tomu i časy, průměrnou rychlost apod. Dělí se na bezdrátový a drátový, přičemž bezdrátový je dražší. Mě vyšel drátový za něco kolem čtyř stovek, což je krásná cena.
Pumpička je samozřejmost, když to píchneš, pusou to nenafoukáš. Také levná investice. Věc kterou jsem nikdy nevěděl - dá se dofukovat i malými jednorázovými bombičkami, když se třeba při závodu nechceš (a řekněme, že nemůžeš), zdržovat s pumpováním.
 

ÚDRŽBA
 

Ptal jsem se Lukáše hlavně na údržbu řetězu, který jsem já za celou dobu nikdy nepromazával.  A bylo to znát, protože když mi na něj šáhl (na ten řetěz), tak ani šmouha na ruce, prostě nic - čistý jak slovo boží. K řetězu mi ještě řekl, že pokud leží kolo ladem, tak by se měly na řidítkách nastavit co nejnižší stupně řazení, jinak je řetěz i v klidu zbytečně napnutý, snižuje se mu životnost a má to vliv na další komponenty kola.
Doporučil mi servisní prohlídku vzhedem k tomu, že mi tam sem tam něco zavrže, což vidím jako základ všeho, pokud s tím kolem chci něco zajet, chci aby mi vydrželo a hlavně se na něm nezabít. 
 

ZÁVĚR
 

Po tom všem jsme šli zajistit nákup potřebného vybavení v Trutnovském Prolog bikeshopu (pumpička, tachometr, rukavice a olej - dohromady za hezkou cenu, týpek za pultem příjemnej a ochotnej). Za svou novoroční jízdu jsem si zajel něco přes 5 km a jelikož je pěkný mokro a blatníky nemám, přijel jsem domů s mokrým zadkem. Ale bylo to suprový dopoledne. Po servisce se do toho pustím.
 

Pokud máš nějaký novoroční cíl a víš o někom, kdo by ti byl schopnej pomoct (může ti aspoň poskytnout psychickou podporu), neboj se ho oslovit. Já sám jsem rád za lidi, na který se můžu obrátit a kteří jsou ochotní pomoct. Mluv o svých cílej a snaž se nebýt na vše sám. Vše jde pak o dost lépe!