Jdi na obsah Jdi na menu

Jak to jde a co to sakra je to zero waste?

15. 1. 2018

 

Nejdřív samá práce, řádící střevní chřipka v práci a v okolí, a když už dojde na volno, je tu kupa učení na zkouškový, protože to "někdo" celý půlrok odkládal na nejzazší termín - jak s tou maturitou. A já tu budu kecat něco o prokrastinaci. Holt pomalejší rozjezd - i když on je to spíš dojezd z loňského zanedbávání. Až to pomine, můžu se zas naplno věnovat trénování a pustit se do online kurzu výživového poradce. Btw. kolo už má po servisce a s Lukášem dneska namontujeme tachometr!
Na webu již týden nic nového nepřibylo a na tom internetu tím pádem není nic kloudného ke čtení. Ale neboj, už jsem zase tady a jdu ti něco předhodit.

 

ZNÁŠ ZERO WASTE?

Třeba jsi o tom už někdy někde četl. Spojení zero waste označuje životní styl, kdy se člověk snaží zredukovat odpad, který vyprodukovává, na minimum. Nejenom, že šetří životní prostředí, ale zjednodušuje si v mnoha ohledech život a snižuje finanční náklady.
 

ele640275_beaandfridge.jpg

Snad nezjnámější osobností v souvislosti se zero waste je Bea Johnson (americká bloggerka francouzského původu), která je schopná i se čtyřčlennou rodinou (a jedním psem) svůj roční odpad vměstnat do jedné skleněné dózy. Je také autorkou úspěšné knihy Domácnost bez odpadu (doporučuju).

Dokážeš si představit, že bys tu jednu dózu dal? Nebo se alespoň co nejvíc takovému výsledku přiblížit a zredukovat tak svůj odpad na možné minimum

Součástí Cesty vpřed je i změna chování ve smyslu šetrnosti k životnímu prostředí, vis. výňatek z úvodu:

"trochu jsem se věnoval třídění odpadu, ale ne vždy jsem na to dbal, již zmíněné časté ježdění autem, doma se mi hromadily igelitové tašky a pytlíky, používal jsem jednorázové věci"

 

Zero waste ve tvém životě zasáhne do:26940788_1554802144636818_2096640289_n.jpg

  • způsobu přijímání a likvidace odpadu
  • kuchyně a nakupování potravin
  • koupelny, hygieny, kosmetiky
  • ložnice a šatníku
  • domácích prací, úklidu, údržby
  • pracovny a nevyžádané pošty
  • dětí a školy
  • svátků a dárků
  • cestování a života mimo domov

Ukážu ti první z pěti zásad 5Z přímo z knihy, které by jsi, pokud tě zero waste zaujalo, začít postupně uplatňovat.

1. ZAMÍTNOUT

"Když se naše rodina vydala na cestu k nulovému odpadu, rychle jsme si uvědomili, že snaha o omezení odpadu v domácnosti začíná už mimo ni."
Domácnost bez odpadu, s. 25

První Z znamená zamítnout. Jedná se o spotřebu hlavně jednorázových věcí z papíru a plastu. Můžeš to zrecyklovat - jasný, ale to už bychom se nebavili o snížení tvorby odpadu, ale o likvidaci již vytvořeného.

Je to stejné jako se vším ostatním - čím větší poptávka po daném předmětu je, tím větší je pak impulz pro výrobce, že má poslat další a další krávovinu do oběhu. Stejně jako se vegetariáni a vegani pokouší o snížení produkce živočišných výrobků jejich odmítáním, v zero waste se snažíš o to samé, akorát jde o odpad.

Zamítni jednorázové plastové výrobky jako jsou igelitky, brčka, plastové příbory, kelímky či láhve:

Pořídit si vlastní látkovou nebo jinou trvanlivou tašku je easy věc, takovou tašku seženeš všude (já mám svoji oblíbenou látkovou z DM, můžu si ji hodit i přes rameno díky dlouhému popruhu), nebo když děláš menší nákupy, vem si batoh na záda.

lnok--plastovtaky1_37cl2_1463092997.jpg

Úplně chápu ten luxus sosání rumu s colou na párty brčkem, ale opravdu si myslíš, že by ses bez toho neobešel? Vem si, kolik takovej jeden bar vyprodukuje plastu jenom skrze blbý brčka. Dobrej drink si užiješ hlavně díky lidem, se kterými ho piješ.

Soudruzi z NDR udělali chybu. Ale teď nemluvím o tom, že jim ty plastový lžičku zpočátku prd vydrželi, ale o tom, že to vůbec začli vyrábět spolu ostatními.
Proč vlastně jíst jídlo plastovým příborem? Jediné, co mě napadá, jsou festivaly, kde se pro to dá najít určité pochopení, ale furt ne omluva. Určitě by se to dalo dělat jinak.
Co se tebe týče, když už si kupuješ nějaké to jídlo s sebou, a máš u sebe třeba batoh, kabelku, nebo si to bereš do auta, měj tam vždy po ruce nějakej ten příbor. Úplně nejlepší možností je nějaká univerzální kempingová souprava, jako švýcarský nožík, akorát to má v sobě, nůž, vidličku a lžíci. Když víš, že si někde po cestě dáš nějakej junk food, nebo jdeš do svýho oblíbenýho bistra, kde dávají jenom plasťáky hoď to do kapsy a je to. 

lzice.jpg

Vzpomněl jsem si na loňský Votvírák, kde poslední den ráno byly po celém areálu rozesety hlavně kelímky od pití. Jestli jsi někdy viděl něco podobnýho, určitě chápeš moje zhnusení. Nechci bloumat nad tím, jak by se to dalo zredukovat tam, ale ty ve svém běžném fungování kelímky nemusíš vůbec používat.
Chápu, ta čokoláda z automatu tě strašně láká, ale když si půjdeš dát tu čokošku vedle do kavárny, zaručuju ti, že to bude daleko víc čokoláda a daleko víc zdravější, než ten automatovej kentus. Můžeš si k tomu navíc posedět v příjemném prostředí a nelemcat to ve stoje.

Představ si škarpu někde u silnice - hned vedle kelímků a igelitek tam najdeš ještě plastové flašky.
Z kohoutku ti teče čistá voda, kterou si můžeš stáčet do své vlastní flašky, kterou poté umyješ a znovu použiješ. Nejenom že tím z dlouhodobého hlediska dost ušetříš, ale v tý škarpě bude o bordel míň. Jediný co potřebuješ je mít tu flašku a myslet na to dopředu, což platí i u vlastní nákupní tašky (jestli jezdíš na nákupy autem, měj ji pořád v autě, snadno se ti stane, že ji necháš doma).

03886540.jpeg

Dále se nenech zlákat tzv. tretkami zdarma:

Například hotelové toaletní potřeby, dárečky z večírků, reklamní vzorky, tašky s dárkovými předměty z konferencí, akcí nebo festivalů.
Sice jsou zdarma, ale cenu si vybírají na přírodě. Převážně to jsou plastové věci typy propisky, pak nějaké ty letáky aj. Věci, bez kterých se svět obejde a tobě se to akorát bude hromadit doma, což ti jenom ubere na tvém klidu, nebo to vyhodíš do komunálu (pokud však uvažuješ, tak alespoň do tříďáku).

Pak jsou tady neudržitelné praktiky:

Zde bych zmínil balení potravin do mikrotenových sáčků nebo příprava svačiny do alobalu nebo též do toho sáčku či papírového ubrousku.
Dříve bychom se mohli bavit i o nepřijímání účtenek z nákupu, ale vzhledem k systému EET a povinnému vydávání účtenek na to můžeme zapomenout.
Svačinu si můžeš zabalit do látkového kapesníku, nebo utěrky, popřípadě do vlastního boxu, který si opět doma umyješ a můžeš znova použít.
Pokud jdeš na menší nákup a chceš si zároveň koupit  pár kusů ovoce nebo zeleniny, mnohdy ani není potřeba ho balit do sáčku. V dnešní době, kdy máme již hojně dostupné samoobslužné pokladny se nemusíš starat o to, jestli pokladní nase*e to, když jí na pult hodíš 4 nezabalená jabka. Pěkně si je navaž a namarkuj sám a pak je hoď do tý látkový tašky, kterou u sebe nosíš.
Pokud nakupuješ ve větším, pořiď si pár sítěk a ty si nos s sebou v té tašce - vše si pak nahážeš do nich. Easy bussines.

A nakonec letáky ve schránce:

Pokud máš schránku na dohled z okna, pořiď si vzduchovku a číhej. V ČR to snad jinak ani nejde. Letáky ti tam narve každej i přes nálepku na schránce , že letáky nechceš, i když jich tam třeba nebudeš mít potom tolik. Tady bohužel většinou nezbývá nic jiného, než se uchýlit k recyklaci.

isifa-com-letaky-1.jpg

ZÁVĚR

Věřím, že máš rád přírodu a není ti tak zcela jedno, jak tvoje okolí vypadá. Pokud tě zero waste zaujalo, neváhej dát na těchto pár rad a postupně změň svoje návyky. Zabrouzdej na internetu pro více informací a nejlépe si taky pořiď knihu Domácnost bez odpadu. Pokud jsi z okolí, klidně mi napiš a já ti ji pujčím

O zero waste ještě napíšu. Budu se snažit rozebírat jednotlivé problémy, se kterými se setkám a nabízet řešení, dále pak rozebírat obsah knížky, takže sleduj web nebo FB stránku. Máš se na co těšit!