Jdi na obsah Jdi na menu

Cizí jazyky, španělština a neustálý rozvoj

5. 3. 2018

 

Pokud vyjdu z tohoto článku, je na světě skoro 7000 jazyků. Přijde mi škoda, umět jenom jeden, případně dva. Říká se, že kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Je to hezké přísloví, ale aby to vystihovalo tu podstatu, kterou v učení jazyků vidím, asi bych napsal: Čím víc jazyků ovládáš, tím bohatší může být tvůj život.

world-map-art-map-of-the-world-14-by-sharon-cummings-sharon-cummings--1-.jpg

Po určité době od narození umíš krásně ovládat naši mateřštinu, pak přijde doba, kdy tě na škole začnou učit cizímu jazyku, většinou angličtině. Angličtina mi připadá jako krásný základ pro učení jazyků, protože jakmile uchopíš tu, některé ostatní jazyky už půjdou zvládnout lépe, protože za tu dobu učení si vybuduješ pro tebe osvědčené postupy, jak si nové jazykové znalosti lépe osvojovat, a zároveň některé jazyky mají určitou systémovou podobnost, čímž myslím např. slovosled ve větách, rodové rozdělení, mechanismus skloňování apod. Když říkám některé, myslím tím jazyky, které mají dlouhou společnou historii (patří do stejné jazykové rodiny, nejlépe skupiny).

Není mi blízký přístup, kdy člověk po vylezení ze školy, ať už je to základka, střední nebo jiný typ studia, již nemá zájem o další vzdělávání, a že někomu to fakt stačí. Já osobně si nedokážu představit, že bych měl žít s přístupem typu: 

"Tak teď už mám po studiích, půjdu si makat a vydělávat, nic víc k naučení už nepotřebuju, svět mi už nemá co nabídnout, už mi jen zbývá udělat si celoživotní hnízdo, do kterého si budu hrabat, abych se měl ve stáří dobře a pak si v klidu umřu."

Kdyby mi už neměl svět co nabídnout, asi bych byl na cestě do OBI pro silný lano a uvázal si smyčku. Představa, že bych se už neměl jak obohatit, je pro mě nepřípustná. Svět má toho tolik co nabídnout, a i když z něj nikdy nemůžeš do sebe vymačkat 100%, natož 50 nebo 25, protože toho co nabízí je obrovská paleta, stojí za to se o to pokoušet.

Proč se teda věnovat cizím jazykům?

es.png

  • poznáš nové krajiny
  • poznáš nové kultury
  • poznáš nové zvyklosti
  • poznáš nové lidi
  • poznáš, jak to kde chodí a získáš inspiraci do vlastního života
  • získáš přístup k vědomostem v jiném jazyce
  • získáš větší osobní hodnotu
  • nečekáš na překlad oblíbeného seriálu a můžeš snáz sbalit cizince/cizinku
    (dobře, teď už vtipkuju, ale je to taky benefit)

Proč se chci naučit zrovna španělštině? Protože se mi líbí. Patří sice mezi jedny z nejpoužívanějších jazyků světa a navíc Španělsko není daleko, ale rozhodně to nebyl faktor, který sehrál roli ve výběru, šlo prostě o cit. Zájem o španělštinu se upevnil s objevením aplikace Duolingo, což je snad nejlepší appka na jazyky, kterou jsem kdy našel (lze stáhnout na mobil i do PC, mobilní verze je však uživatelsky přívětivější). Pro českého mluvčiho má sice jenom výuku angličtiny, ale pro anglicky mluvícího jedince má v nabídce:

španělštinu, němčinu, portugalštinu, polštinu, francouzštinu, řečtinu, italštinu, čínštinu, japonštinu, korejštinu, holandštinu, irštinu, dánštinu, švédštinu, turečtinu, esperanto, norštinu, ukrajinštinu, ruštinu, hebrejštinu, maďarštinu, svahilštinu, rumunštinu

Pokud jsi tedy prošel výukou angličtiny a můžeš o sobě říct, že ji ovládáš alespoň na známku 3, tak se ti otevírají tyhle možnosti. Nejenom, že si budeš pomalu osvojovat nový jazyk, ale zároveň zlepšovat a upevňovat angličtinu. A za sebe musím říct, že např. ta španělština se v angličtině učí líp, než v češtině, protože ačkoli se jedná o rozdílné jazykové skupiny, jsou tam podobné znaky vzhledem k takové té evropské spojitosti. Navíc spousta slov v obou jazycích (alespoň mi to tak přijde), má společné kořeny v latině, takže spousta slovíček má určitou podobnost. Jo a pokud tu angličtinu neovládáš, tak začni v Duolingu s ní, pak se vrhni na ten zbytek.

Duolingo má ale jednu nevýhodu, a tou je, že poskytuje nové vědomosti často bez důležitých teoretických podkladů. Proto se některé jazyky na tom učí dost ztěžka, pokud němáš po ruce nějakou chytrou knížku, anebo nevidíš podobnost s jiným jazykem, který už ovládáš, a tak nějak tušíš, co a jak.

U španělštiny mě naučila docela dobré základní slovní zásobě, ale co se ostatního týče, tam to pokulhává. Appka ti tak do začátku může posloužit jako dobrej start a motivace, ale jenom s tím se jazykem neprokoušeš a neovládneš ho. Nastává tak situace, kdy musíš sáhnout po nějakém uceleném učebním materiálu (např. moje Španělština pro samouky), anebo oslovit někoho, kdo tě bude učit, případně si najít kurz v tvém okolí.

PÁR SLOV DO ZÁVĚRU

Nevím, jestli to máš taky, ale já při pocitu, že dělší dobu nikam nesměřuju, anebo nepostupuju dál ve věcech, na kterých se snažím makat, tak zažívám silné krámy a kdo to u mě zažil ví, že jsem pak na zabití.

Podívej se kolem sebe, podívej se na všechny ty možnosti, které ti dnešní svět nabízí. Nezakrňuj a neustále se uč novým věcem, jen tak si uchováš mládí a jen tak ze života vytěžíš co nejvíc.